Přání, texty, významné dny - advent, věnec, Vánoce, Velikonoce, tradice, zvyky, dekorace, recepty, květiny, Večerníček, Mrazík, reklama, Kofola, prasátko, smrček, vázání kravaty, taneční kroky, polka, valčík, waltz, korunovační klenoty

Půjčujte si mezi sebou

Půjčky do 500.000 Kč s vynecháním banky

Více zde - klik ...

Počasí Kroměříž - Slunečno.cz

Krásný podzim přichází!

Nejen děti mají rády podzim kvůli kaštanům
Z nich a pak tvoří dekorace pro naše obydlí nebo jen tak pro radost.
Sklízíme úrodu ovoce - jablek , švestek, hrušek, hroznů a děláme si zásobu na zimu.
Oblíbené jsou také pečené kaštany . Nezapomeňte ochutnat burčák :-)

Státní svátky:

28. září

28. říjen

17. listopad

Rádi tancujete? Tak to se určitě zdokonalíte v tanečních
a pak nevynecháte ani jeden ples či bál !
Pro ty, kteří si rádi pospí, určitě ví, že bude opět zimní čas .
Ale raději nespěte na vavřínech a zkuste si letos urychlit cibuloviny pro vánoční stůl !
Protože 2.12.2018 je tu první adventní neděle.

Zavzpomínejme si na ně zapálením svíčky a položením věnce či kytice .
Martin na bílém koni jako vždy nepřijede.
Za to se poohlédněte po Svatomartinském víně ,
ke kterému se výborně hodí vypečená svatomartinská husička .

Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!! Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!!


Líbí se vám moje stránky. Odkaz na uložení zde - klik ...

Rychlené cibuloviny

12. března 2008 v 7:01 |  Dekorace
Rychlené cibuloviny si můžete zakoupit v obchodech, pak si je naaranžovat do větších nádob a podle fantezie dozdobit dekoracemi. Ale pozor, cibuloviny nevytahujeme z květináčů, porušili bychom jim jejich křehké kořínky!

To je jedna možnost a ta druhá je, že si je sami vypěstujete. Nejvhodnějšími druhy pro rychlení jsou např. tulipány, hyacinty, narcisy, ladoňky, modřence. Hyacinty a narcisy jsou vhodné i na rychlení pro vánoční stůl (začínáme již začátkem října) a navíc krásně voní ...

Jak na to?

K osazení cibulemi se výborně hodí terakotové květináče, kamenná korýtka, klasické truhlíky, ale také můžete zvolit starý hrnec nebo kovový kbelík - ty se hodí zvláště pro použití na terase nebo v zimní zahradě. Vždy volte raději hlubší nádobu, aby měly cibule dostatek místa. Na dno nejprve nasypeme vrstvičku drenážního materiálu (např. keramzit, střepy terakotového květináče, štěrk apod.), poté cibule zasadíme do substrátu (cibule by měly být v hloubce asi trojnásobku jejich výšky). Vysazujeme jednu vedle druhé, ale neměly by se vzájemně dotýkat. Potom důkladně zalejeme, ale nepřeháníme, aby cibulky neschnily.
Dají se některé cibulky pěstovat i bez hlíny?

Samozřejmě dají. Nejvhodnější jsou hyacinty. Pro takzvané rychlení vybereme co největší cibule, které nejlépe nasazují na květ. Na dno sklenky s širším hrdlem vložíme kousek dřevěného uhlí (to plní úlohu drenáže) a naplníme ji převařenou studenou vodou. Cibulky sázíme špičkou nahoru a pak je umístíme osm až deset týdnů v chladnější místnosti, kde není více než 5 °C zakořenit, což trvá asi dva měsíce. Po celou dobu hyacinty ponecháme ve tmě (lze je přikrýt např. kornoutem z papíru) až do doby než se objeví poupata. Když se objeví květní puk, přeneseme rostlinu do teplejší místnosti a ještě týden neodkrýváme. Na světle a v teple hyacint rozkvete. Rychlení lze zahájit od října do prosince, a podle doby kdy je zasadíme, hyacinty rozkvetou během ledna a později. Po odkvětu můžeme cibuli zasadit na zahradu (na jaře) nebo ji zatáhnutou uskladnit a zasadit až koncem léta.

Jak to bude dlouho trvat než vykvetou?

Takto osazené nádoby umístíme na terasu a počkáme, až přijde jejich čas (tím napodobíme zimu). Pokud jsou hlášeny silné mrazíky, je dobré květináče obalit slámou nebo např. molitanem. Po přenesení nádoby do místnosti, by se teplota měla pohybovat okolo 12 °C. Asi po čtrnácti dnech teplotu můžete zvýšit až na 18 °C. Asi za 3 až 6 týdnů očekávejte první květy. Pozor na vyšší teploty, suchý vzduch a nedostatek světla - rostlina se tak zbytečně vytahuje do výšky, chřadne, listy světlají a poupata se často vůbec neotevřou. Jakmile cibuloviny rozkvetou, je možné umístit je zpět na terasu (jen pozor na mrazíky) nebo je ponechat v místnosti k dekoraci.
Tady je orientační doba rychlení:
  • Narcis - 10 týdnů, preparované cibule 6 týdnů
  • Kosatec - 6 týdnů
  • Tulipán - 10 týdnů, preparované cibule 8 týdnů, 9°C
  • Hyacint - 10 týdnů, preparované cibule 6 týdnů, 12-15°C
  • Modřenec - 10 týdnů
  • Krokus - 10 týdnů, 16-18°C
Co s nimi potom?

Jak bude rostlina odkvétat, omezíme zálivku až na minimum (1x za měsíc) a necháme cibulky zatáhnout v nádobě. Tak nám cibulky přečkají zimu a jaro a můžeme je v letních měsících vysadit ven, kde je necháme zregenerovat. Na jaře poodkvětu a zaschnutí listů je vyjmeme z půdy, kde je necháme oschnout na tmavém a chladnějším místě. Cibule jsou takto opět připraveny k zasazení do květináče a můžou projít celým procesem rychlení znovu. Jinak cibulky necháme v půdě. Budou nám zase krášlit zahrádku. To pak přesazujeme jednou za 3 roky.

Pokud je však nemáme kam zasadit, ponechte květináč doma a v letních měsících cibulky zasaďte do přírody. Místo se určitě najde!


Zpět ke článku - První adventní neděle ...

Zpět ke článku - Štědrý den - 24. prosince ...

Zpět k článku - Velikonoce ve Svatém týdnu ...

Zpět k hlavnímu článku - Podzim ...


14.10.2011
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Věruška | 10. listopadu 2014 v 23:34 | Reagovat

Letos jsem si zasadila narcisky podle vašeho návodu. Už mají kořínky a pučí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.