Přání, texty, významné dny - advent, věnec, Vánoce, Velikonoce, tradice, zvyky, dekorace, recepty, květiny, Večerníček, Mrazík, reklama, Kofola, prasátko, smrček, vázání kravaty, taneční kroky, polka, valčík, waltz, korunovační klenoty

Půjčujte si mezi sebou

Půjčky do 500.000 Kč s vynecháním banky

Více zde - klik ...

Počasí Kroměříž - Slunečno.cz

Velikonoční:

přání

texty

pohlednice papírové

razítko

Svatý týden začíná Květnovou nedělí a končí Červeným pondělím.

Zde je přehled:


Vejce:

barvení

zdobení

původ

barvení dříve

Klepačování

Klepe se:

  • na Zelený čtvrtek v 18 hodin (v tento den zvony odlétají)
  • na Velký pátek - v 6 hodin, ve 12 hodin, v 15 hodin (umřel Kristus), v 18 hodin (zvony byly papažem požehnány a vracejí se zpět)
  • o Bílé sobotě - v 6 hodin (v poledne již zvony zvoní a vše oznamují "Byl jsem tam, byl jsem tam!")
Když zvony po odmlce opět vyzvánějí, měla by každá hospodyňka podle tradice zamést dům, aby se jí v něm nedrželi celý rok švábi. Kdo se během vyzvánění umyje v pramenité vodě, bude celý rok zdráv. Hospodář by měl také zatřást ovocnými stromy v zahradě, aby se probudily a postříkat je vodou nebo potřít čerstvě zadělaným těstem. To dodá stromům sílu na celý rok.

Čím klepeme

Pomlázka:

pletení

koledy

Výzdoba:

bytu

venkovní

stolu

Květiny:

osení

kočičky

kaktus - Rhipsalidopsis

petrklíče

rychlené cibuloviny

Recepty:

vajíčkové

masité

sladké

mazanec

beránek

jidáše

pučálka

Jak uvázat kravatu ;-)

Je jaro - 21. březen

Večerníček pro vás - Krteček (obnoveno)

Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!! Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!!


Líbí se vám moje stránky. Odkaz na uložení zde - klik ...

Silonky a punčochy a jejich novodobá historie

22. října 2007 v 7:03
Firma DuPont poprvé představila svůj vynález - nylonové vlákno - v New Yorku v roce 1939.
Ve skutečnosti písmena "ny" v názvu znamenají právě New York a zbytek - "lon" pak London. Přestože zpočátku neměli pro vynález praktického využití, firma se nakonec rozhodla zkusit syntetické vlákno jako konkurenci hedvábí na trhu ženských punčoch.
Památného dne 15. května 1940 byly nylonové punčochy prodávány v obchodech po celých Spojených státech a během prvních čtyř dní se prodaly všechny tehdy vyrobené punčochy - čtyři milióny párů! Ženy po celém světě byly nadšeny z nového zázračného vlákna, nicméně byla tu II. světová válka a produkce nylonu začala směřovat jinam. Čerstvý objev totiž našel uplatnění při výrobě padákových šňůr.
Punčoch byl tehdy takový nedostatek, že některé ženy si tužkou na obočí malovaly falešné punčochové švy na holá lýtka, aby alespoň vzbudily iluzi nylonek. Ačkoliv bylo těžké je sehnat, nylonové punčochy nezmizely docela a staly se ideálním dárkem, kterým dělali američtí vojáci dojem na ženy po celé Evropě.
Druhá světová válka skončila v roce 1945, ale vítězné tažení nylonu teprve začínalo! V mírových časech se pomalu začaly navracet punčochy na pulty obchodů, ne však tak dostatečně rychle, aby byla uspokojena obrovská poptávka po nich. V New Yorku se v obchodech Macy's vyprodalo 50.000 párů punčoch během šesti hodin, v Pittsburghu dav 40.000 žen stál celou noc v bouřce před obchodem, kde měly být punčochy následující den v prodeji. (Dovedete si představit jak to asi vypadalo, když otevřeli?) Kolem roku 1948 se konečně dostala produkce punčoch do normálních kolejí, ke konečné spokojenosti do té doby rozladěných bosonohých dam.
Radikální zkracování sukní v šedesátých letech začalo odhalovat vršky punčoch a začala poptávka po punčocháčích...Jak řekla Candice Bergen (známá americká herečka n. 1946, CA), "Dáma by nikdy neměla být viděna na veřejnosti bez punčoch!". S tím můžeme jen souhlasit.
Do dnešních nylonek se většinou přidává vlákno Lycry, aby byly punčochy - narozdíl od dřívějších - pružnější. Často jedna velikost vyhoví všem, takže již není třeba punčochy kupovat podle velikosti chodidla a délky nohy. Přesto punčochy vyráběné v jedné velikosti nejsou zdaleka tak pěkné a příjemné jako ty "pravé" 100% nylonové (v ideálním případě i tradičním způsobem vyráběné).
Dobrou zprávou dnešních dnů je, že punčochy (včetně oněch tradičních) zažívají po dlouhých letech znovuobjevení a jejich popularita mezi nositelkami prudce stoupá. Věříme, že tomu tak bude i nadále. Někteří lidé rádi objevují, jiní rádi napodobují. Tak to bylo a bude a možná to prospěje i punčochám.
Víte také, jak dloho trvá uplést jedny silonky?
Pokud Vás zajímá jejich historie, tak zde ...
Zpět ke článku - Silonky nebo-li punčochové kalhoty ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libuše | E-mail | 15. dubna 2008 v 23:45 | Reagovat

Jsem více než čtyřicátnice a zcela se shoduji s tím že klasické punčochy se punčocháči nahradit nedají. Z podvazků jsou chlapi naprosto nepříčetní. Jsem na punčochy zvyklá a punčocháče bych na sebe ani nevzala. Mám sestřenici v vdanou v Irsku, která mi potvrzuje, že trend je opět nosit podvazky. vadí mi, že když si toho na mě někdo všimne strašně civí. Závidím dřívější generaci, kdy tohle prádlo bylo normální, jako třeby nósit podprsenku a kalhotky

2 Petr RUMPERTESZ | E-mail | 16. září 2008 v 14:55 | Reagovat

No to civění je právě díky tomu, že to není 100% samozřejmostí. A přitom nechápu proč - proti částkám, které dají ženské za různé kadeřníky, nehty atd. částky celkem zanedbatelné, ale zvýši ženský sexappeal mnohem více než právě výše zmiňované. A naprosto souhlasím s názoreh, že klasické punčochy, obvzlášť se švem vzadu jsou vrchol elegance a vkusu.

3 Jana | E-mail | Web | 26. srpna 2015 v 9:38 | Reagovat

Punčochy ve spreji jsem zatím nezkoušela, ale líbí se mi sexy punčochy s kraječkou. Už je mám objednané http://www.sosexy.cz/puncochy

4 HonzaP | Web | 6. ledna 2016 v 10:27 | Reagovat

Ohoho, krasne silonky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.