Přání, texty, významné dny - advent, věnec, Vánoce, Velikonoce, tradice, zvyky, dekorace, recepty, květiny, Večerníček, Mrazík, reklama, Kofola, prasátko, smrček, vázání kravaty, taneční kroky, polka, valčík, waltz, korunovační klenoty

Půjčujte si mezi sebou

Půjčky do 500.000 Kč s vynecháním banky

Více zde - klik ...

Počasí Kroměříž - Slunečno.cz

Krásný podzim přichází!

Nejen děti mají rády podzim kvůli kaštanům
Z nich a pak tvoří dekorace pro naše obydlí nebo jen tak pro radost.
Sklízíme úrodu ovoce - jablek , švestek, hrušek, hroznů a děláme si zásobu na zimu.
Oblíbené jsou také pečené kaštany . Nezapomeňte ochutnat burčák :-)

Státní svátky:

28. září

28. říjen

17. listopad

Rádi tancujete? Tak to se určitě zdokonalíte v tanečních
a pak nevynecháte ani jeden ples či bál !
Pro ty, kteří si rádi pospí, určitě ví, že bude opět zimní čas .
Ale raději nespěte na vavřínech a zkuste si letos urychlit cibuloviny pro vánoční stůl !
Protože 2.12.2018 je tu první adventní neděle.

Zavzpomínejme si na ně zapálením svíčky a položením věnce či kytice .
Martin na bílém koni jako vždy nepřijede.
Za to se poohlédněte po Svatomartinském víně ,
ke kterému se výborně hodí vypečená svatomartinská husička .

Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!! Kopírování je dovoleno pouze na dotaz!!!


Líbí se vám moje stránky. Odkaz na uložení zde - klik ...

Počátky křesťanství na našem území

30. července 2007 v 18:46 |  Ostatní články
Stejně jako o všech evropských národech, i o českém národě máme spolehlivé zprávy až z doby, kdy přijal křesťanství a s ním i vyšší kulturu. Co bylo předtím, jsou z převážné části jen pověsti. Ani o náboženství Slovanů žijících v Čechách a na Moravě se toho mnoho neví. Pravděpodobně to bylo náboženství na úrovni tzv. animismu - víra v duchovní podstatu člověka (také nejasná víra v posmrtný život) a hlavně víra ve spoustu nadpřirozených bytostí, které člověka mohou ovlivnit, není tady jediný Bůh Stvořitel. Na této úrovni tedy zřejmě byli Slované až do sklonku 8. století, kdy k nim přišly první zvěsti o křesťanském Bohu.
Sv.Cyril a Metod�j z kodexu z 11.stolet�
První hlasatelé evangelia, kteří přišli k Slovanům, byli kněží z Bavor, kde už tehdy existovala čtyři biskupství - v Pasově, Salcburku, Řezně a Frísinkách. V Čechách působila misie řezenská, která vysílala schopné misionáře a učitele, aby slovanskému obyvatelstvu hlásali novou víru v jejich vlastním jazyce. Přičiněním těchto misionářů začalo křesťanství po roce 800 zapouštět na našem území kořeny. Letopisy se zmiňují, že roku 845 se nechalo v Řezně čtrnáct českých kmenů pokřtít, ale o které kmeny šlo, se neví. Pravděpodobně to nebyl přední český rod - Přemyslovci (první pokřtěný z nich byl až Bořivoj), a tak většina českého území zůstala pohanská až do příchodu Cyrila a Metoděje.
Na přelomu 8. a 9. století se křesťanství rozšiřovalo také na Moravu, tam ale působila misie pasovská. Dostalo se až do Nitranska, ale tamní kníže Pribina křest nepřijal. Proto se u Franků netěšil žádné zvláštní přízni a nedosáhl u nich pomoci proti moravskému knížeti Mojmírovi, který jej roku 830 z Nitry vypudil. Naopak Frankové pomáhali Mojmírovi, z toho lze tedy usoudit, že Mojmír křesťanství přijal. Jeho nástupce Rastislav také vyznával křesťanskou víru, ale nechtěl, aby v zemi působili bavorští a frančtí kněží, protože to znamenalo závislost na východofrancké říši. Tak kníže Rastislav francké a německé kněží vyhnal a chtěl ve své zemi zřídit novou církevní správu, která by podléhala jen jemu a nikoli cizím mocnostem. Nejprve vypravil poselstvo k papeži Mikuláši do Říma s prosbou o zřízení biskupství, ale papež byl příliš zadobře s východofranckým králem Ludvíkem a nechtěl mu zasahovat do jeho sféry vlivu, tak Rastislavovu žádost zamítl. Rastislav se tedy se stejnou žádostí obrátil roku 862 na byzantského císaře. Císař Michal III. a patriarcha Fotios vyhověli a slíbili, že na Moravu co nejdříve vypraví křesťanskou misi. Neposlali hned biskupa, ale jen misii, která měla ověřit náboženské poměry na Velké Moravě a připravit podmínky pro další byzantské působení. Pro tento úkol byli vybráni právě Cyril a Metoděj.
mapa Velk� Moravy
Další články k tomuto tématu:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.